AK Parti’den Çok İlginç Seçim Vaatleri


AK Parti’nin dün açıklanan seçim beyannamesinde ilginç vaatler yer alıyor. Kamu binaları, tesisler ve köprülerin korunması polisten alınıp özel güvenlik teşkilatlarına devredilecek.

Polis asli görevine dönerek sürücü belgesi, ruhsat ve pasaport verme gibi işlemlerle de zaman kaybetmeyecek. İmamlara 4 yıllık fakülte şartı getirilmesini öngören AK Parti, üniversite sınavında da ‘OKS’ modeline geçmeyi hedefliyor. AK Parti, seçim beyannamesinde yükseköğretim sisteminde ‘köklü değişiklik’ isteğini de dile getirdi.

AK Parti, yeniden iktidara gelmesi halinde polisi asli görevine dönmesi için çalışma yapacak. Bu çerçevede polisin tehlike ve suçu önleme, işlenmiş suçları soruşturma ve faillerini yakalama görevlerini daha etkin bir biçimde yapabilmesi amacıyla polis eğitimi ve profesyonellik gerektirmeyen sürücü belgesi, pasaport ve ruhsat verme gibi işlemler ilgili sivil idari birimlere devredilecek. Kamu binaları, tesisler ve köprülerin korunması özel güvenlik teşkilatlarına devredilecek. Böylece suçu ve tehlikeyi
önleme görevinde daha fazla sayıda polisin görevlendirilmesi sağlanacak.

Parti, kamuya olan güveni sarstığı ve kayıtdışılığı özendirdiği gerekçesiyle her türlü affa da kapıyı kapattı. Yeni dönemde vergi ve sosyal güvenlik priminin toplanmasında tek bir beyanname uygulamasına geçmeyi hedefleyen AK Parti, sosyal güvenlik primlerinin tahsili için sözleşmeli avukatlardan yararlanılmasını öngörüyor. Parti, özellikle vergi ve sosyal güvenlikle ilgili hizmet kalitesinin arttırılması için tüm işlemlerin internet ortamına taşınmasını sağlayarak sıra ve kuyrukları azaltmayı amaçlıyor.
AK Parti, İşsizlik Sigortası Fonu’nun yapısını da değiştirecek. İşsizlik Sigortası Fonu, istihdamı geliştirecek yatırımlara özendirme ve işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda beceri kazandırma amaçlı kullanılacak. Böylece işsizlerin bu fondan daha kolay uzun süreyle yararlanması sağlanacak.

AK Parti, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yeni dönemde de din hizmetlerini yürütürken mezhep, anlayış ve uygulama ayrımı yapmadan herkese eşit mesafede durma konusundaki kararlılığının süreceğinin mesajını verdi. Diyanet’in ‘kadro’ sıkıntısına yeni dönemde çözüm bulmayı hedefleyen AK Parti, önümüzdeki dönemde Diyanet’e personel takviyesi yapılacağını ve personelin özlük haklarında iyileştirme yapılacağının sözünü verdi. Yeni dönemde personelin bilgi, kültür ve eğitim seviyesinin yükseltilmesini isteyen AK Parti, her din görevlisinin en az 4 yıllık fakülte mezunu olması için çalışma yapacak. Diyanet ayrıca, Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin kendi kendine yeter seviyede din hizmeti ve din eğitimi alması için yeni projeler uygulamaya koyacak.

ÖSS’YE ‘OKS’ MODELİ

AK Parti, yeni dönemde OKS’de yapılan değişikliği de ÖSS’ye uyarlama kararı aldı. Yükseköğretim sisteminde ‘köklü bir değişiklik’ isteyen AK Parti, seçim beyannamesinde değişiklik ihtiyacını şu ifadelerle ortaya koydu:

“Yükseköğretim sistemimiz karşı karşıya olduğu yapısal sorunlar nedeniyle Türkiye’nin küresel rekabet gücüne beklenen düzeyde katkıda bulunamamaktadır. Ülkemizdeki üniversite sistemi, bilgi ekonomisinin gerektirdiği kaliteli insan gücünün yetiştirilmesi, sosyal yapının güçlendirilmesi, eleştirel düşünce ve demokratik değerlerin yaygınlaştırılması gibi alanlarda toplumsal beklentileri karşılayabilmek için bir dizi yeniliğe ihtiyaç duymaktadır.

AK Parti yükseköğretim sistemine uluslararası bir perspektifle bakmakta ve üniversitelerimizin uluslararası standartlara kavuşmasını zorunlu görmektedir. Bu sebeple, üniversitelerimizin yönetişim ve öğretim politikalarında dışa açık köklü bir değişim gerekmektedir. Üniversitelerimizdeki nitelik ve kaynak sorununun çözümü ancak katılımcı, hesap verebilir, özerk, sorumlu ve şeffaf bir yönetim anlayışıyla mümkündür. Üniversiteler, bilimsel olarak özgür, idari olarak özerk ve finansal olarak mali kaynak üretebilen yapılara sahip olmalıdır.

Türkiye’deki yükseköğretim alanının birikmiş ve birikmekte olan pek çok sorunu olduğu ve bu sorunlara müdahalenin geciktirilemez olduğu gerçeğinden hareket eden AK Parti, yeni dönemde üniversitelerimizin karşılaştığı sorunların ilgili paydaşların katılımıyla çözümüne öncelik verecektir. Üniversitelerimizin, yönetişim ve öğretimdeki farklılaşmaları ile temayüz etmeleri desteklenecektir.

Farklı insani, fiziki ve mali kaynaklara sahip olan üniversitelerimizin tek tip ve tek merkezli yönetim anlayışı yerine küresel rekabete katılabilen, dünyaya açık ve toplumun beklentilerini karşılayan dinamik kurumlar haline gelmesi sağlanacaktır.”

Beyannamenin ‘yükseköğretim’ bölümünde her üniversitede bir ‘teknopark’ kurulması da öngörülüyor. Ayrıca, üniversitelerin mali imkanları genişletilmesi ve bilim insanlarının özlük haklarını iyileştirme sözü de verildi.

AK Parti, Ortadoğu, Türk dünyası ve Avrupa Birliği ülkelerinde Türk üniversitelerinin kampüsler açmalarına yönelik çalışmaları desteklemeyi de hedefliyor. Bu çerçevede dünyanın saygın üniversitelerinin Türkiye’de kampüs açmalarına imkan veren düzenlemeler de desteklenecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: